preskoči na sadržaj

Prirodoslovno-grafička škola Zadar

Login
Tražilica
Kemijski laboratorij

         

Terenska nastava

Dokumenti škole
Javna objava informacija o trošenju sredstava
 

 

Zelene ulice našeg grada

Forenzična ispitivanja

Brojač posjeta
Ispis statistike od 15. 5. 2013.

Ukupno: 2544410
Ovaj mjesec: 2472
Ovaj tjedan: 559
DRŽAVNA SMOTRA GTiAVT
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Pitanja i odgovori - vezano na Prvu obavijest školama
Autor: Administrator , 21. 2. 2017.

Pitanja i odgovori...

2. pitanje (u izvorniku)

Koji je broj učenika koji može sudjelovati u izradi rada u kategoriji Video-film, pa time biti i prijavljen u VETIS?

2. odgovor

U kategoriji Video/film učenici izrađuju rad za Smotru kao realizatorski tim s najviše 5 učenika u timu pod vodstvom jednog mentora, kojeg škola, kada izabere rad koji će školu predstavljati na Smotri, prijavljuje u VETIS. Obratite pozornost na broj učenika, koji po kategoriji može sudjelovati svojim dolaskom na Smotru -  u ovoj kategoriji potrebno je izabrati jednog učenika iz tima koji će rad predstaviti na Smotri učeničkih radova.

Svi učenici i mentori koji svojim radom sudjeluju na Smotri i koji su za sudjelovanje prijavljeni putem VETIS-a dobit će pohvalnice, a mentori zahvalnice, bez obzira na ukupan broj učenika i mentora koji dolaze na smotru (4 učenika-po jedan iz svake kategorije, i 1 mentor iz škole).


1. pitanje (u izvorniku)

Naime, u opisu zadatka stoji da se u izradi web sjedišta koriste isključivo klijentski jezici za web razvoj (HTML, CSS i JavaScript). U smjernicama dalje stoji da web rješenje mora omogućiti brzo ažuriranje podataka za potrebe objave uputa, tema, rezultata te radova. Također, predloženo je da se u rad web stranice uključi servis forum.

Obje funkcionalnosti je gotovo nemoguće razviti bez baze podataka i poslužiteljskih jezika (primjerice PHP-a). Ako bi se podaci objavljivali isključivo preko HTML-a, tada bi ih mogao objaviti samo onaj tko upravlja web domenom, i to izravno preko koda – dodavanjem sadržaja izravno u HTML. Osim što bi to otežalo samo ažuriranje podataka web stranice, nitko izvana ne bi mogao objaviti bilo što preko stranice – primjerice upite vezano za provedbu natjecanja, vlastite radove i slično. Što se tiče foruma, jedini način da ga se preko klijentskih jezika doda web stranici je upotrebom vanjskog servisa, postavljenog na vanjski web poslužitelj, što opet nosi određene probleme.

Dakle, naše pitanje glasi da li možemo koristit bazu podataka i poslužiteljski jezik u razvoju web rješenja te da li će na poslužitelju škole domaćina biti omogućeno njihovo postavljanje. Ako da, molimo da odredite vrstu i verziju baze podataka te poslužiteljskog jezika (pretpostavljamo MySQL i PHP, budući da učenici po programu rade u njima).

1. odgovor

Kao povjerenstvo smo svjesni da je nemoguće da web stranica koju će raditi naši učenici bude u službi svemu i svima, i na toliko profesionalnom nivou da može zadovoljiti sve zahtjeve i funkcionalnosti današnjih tehnologija. To čak i izlazi iz sfere našeg predmeta - web dizajna i  takav koncept bi mogao kvalitetno odraditi samo CMS sustav koji definitivno nećemo razvijati.

Ovakvim zadavanjem samog zadatka, htjeli smo ostaviti otvorenu mogućnost svim učenicima da upotrebe sva znanja koja posjeduju (a moguće da imamo različite razine znanja učenika), bez ikakvih ograničenja i pokušaju stvoriti kvalitetan, dopadljiv i funkcionalan dizajn, što bliži stvarnim potrebama i zahtjevima buduće web stranice natjecanja.

U tu svrhu dopušteno je korištenje serverskih tehnologija (PHP i MySQL baze podataka)  za  bolju funkcionalnosti stranica, ali ono ne mora biti posebno vrednovano od strane povjerenstva.

 

Državno povjerenstvo!





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju