Web dizajner

Web dizajner globalnom će tržištu rada ponuditi svoje usluge izrade web stranica za najrazličitije ljudske djelatnosti. Mora steći likovna i programerska znanja te ih znati praktično primijeniti. Učenik mora biti spreman na cjeloživotno obrazovanje i prihvaćanje novih tehnologija.

Web dizajner oblikuje i osmišljava internetske stranice, priprema tekstove i slikovne materijale za objavljivanje na internetu, izrađuje stranice te ih postavlja na internet. Izrada mrežnih stranica obuhvaća osmišljavanje dizajna stranica te osmišljavanje jednostavnih animacija i interaktivnih dodataka u jeziku skripti. Glavni zadatak web dizajnera je korisniku ponuditi vizualno privlačnu sliku, ali i razumljivu informaciju. Dizajner mora biti stručan u uređenju i obradi tekstova i slikovnog materijala. Mora dobro poznavati mogućnosti alata koje koristi pri radu, tj. mogućnosti računala i interneta. Poželjan je razvijen smisao za vizualno komuniciranje i estetiku, dok je istovremeno neophodno poznavanje Internetske tehnologije. Posao zahtijeva mirno, dobro osvijetljeno radno mjesto bez buke i ostalih ometajućih čimbenika. Web dizajner bi trebao imati uredan vid na blizinu, sposobnost raspoznavanja boja i njihovih nijansi i različitih oblika te sposobnost uočavanja detalja i rješavanja tehničkih problema. Poželjna je vještina crtanja. Zanimanje web dizajnera primjereno je osobama koje nemaju smetnje vida te oštećenja mišićno-koštanog sustava.