preskoči na sadržaj

Prirodoslovno-grafička škola Zadar

Login
Tražilica
Kemijski laboratorij

         

Terenska nastava

Dokumenti škole
Financijsko poslovanje
 

 

Zelene ulice našeg grada

Forenzična ispitivanja

Brojač posjeta
Ispis statistike od 15. 5. 2013.

Ukupno: 2565019
Ovaj mjesec: 1585
Ovaj tjedan: 487
Danas: 52
RADIONICA: KOPNENI EKOSUSTAV – BIOCENOZA ŠUME
Jelena Barbarić Gaćina / datum: 13. 11. 2023. 08:43

Posjetom muzeju i sudjelovanjem na radionici: Kopneni ekosustav – biocenoza šume učenici uključeni u GLOBE program obilježili su 4. listopad Dan zaštite životinja. U pratnji učenika bile su profesorice Inda Vučinović i Jelena Barbarić – Gaćina.

Učenici uključeni u GLOBE program na Prirodoslovnom odjelu Narodnog muzeja Zadar sudjelovali su na radionici Kopneni ekosustav – biocenoza šume i pobliže upoznali karakteristične stanovnike šume te ponovili pojmove vezane za odnose u kopnenom ekosustavu. U prvom dijelu radionice učenici su potpomognuti pitanjima muzejske savjetnice Snježane Vujčić Karlo usporedili dva predatora naših krajeva – vuka i čaglja. Učenici su uočili razlike u građi, prehrani, načinu života čak i glasanju ove dvije zvijeri i raspravili o njihovom položaju u hranidbenom lancu te opasnosti koju oni predstavljaju, ali i opasnostima koje njima prijete. U drugom dijelu učenici su imali priliku vidjeti preparirane muzejske izloške i drugih stanovnika šume pa su uz već spomenute vuka i čaglja vidjeli risa, jazavca, lisicu, puha, lasicu, europskog tvora, sovu, zeca, kunića i divlju svinju te raspravili o njihovoj ulozi u biocenozi šume. Nakon toga učenici su se podijelili u dvije grupe i u natjecateljskom duhu zaigrali jednu prilagođenu verziju igre Jamb i popunili pojmove koji su nedostajali. Grupa koja je prva popunila sve pojmove je pobijedila i zaslužila pljesak od poražene ekipe.

Odlazak u muzej oblik je izvanučioničke nastave koji ne ovisi o vremenskim prilikama. Učenici uključeni u GLOBE program ovim su posjetom pomoću izvorne stvarnosti proučili organizme koje inače nemaju priliku vidjeti uživo (uočili su i komentirali veličinu organizma, boju i sl.), a to nam je bio odličan uvod za našu sljedeću terensku nastavu u Perivoju Vladimira Nazora i biometriju.

Slika 1. Usporedba vuka i čaglja

Slika 2. Upoznavanje s čestim stanovnicima naših šuma

Slika 3. Upute za igru traženja pojmova

Slika 4. Tko je bolji? Zaigrajmo!


[OPŠIRNIJE]



STEM kombi u Perivoju Vladimira Nazora
Jelena Barbarić Gaćina / datum: 13. 7. 2023. 09:18

Dana 23. svibnja 2023. godine u Perivoj Vladimira Nazora stigao je STEM kombi. STEM kombi je laboratorij na kotačima, napravljen u sklopu projekta „Razvoj mreže STEM ambasadora“ kako bi se potaknulo zanimanje, ponajprije djece i mladih, za STEM područja, a provodi ga udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti Bioteka u suradnji s Prehrambeno - biotehnološkim fakultetom (Zagreb), Astronomskim društvom Višnjan, FabLabhr.net i DOOR.

Učenici 1A i 1DE razreda naše škole te učenici uključeni u program GLOBE, u pratnji profesorice Jelene Barbarić – Gaćina, razgledali su kombi te aparaturu koju znanstvenici koriste u različitim istraživanjima, poput dronova za vodu i zrak, a dobili su priliku i promatrati okoliš pomoću teleskopa. S dr.sc. Marijom Mustać Brčić, koja im je bila domaćin, raspravili su moguću uporabu dronova i teleskopa u njihovim budućim zanimanjima. Učenicima je posebno zanimljiva bila aparatura koja se može koristiti za mjerenje temperature tla, i to učenicima uključenim u GLOBE program, koji su istu odmah i isprobali. Nakon mjerenja temperature tla, vlastite temperature, broja otkucaja srca, promatranja kroz lupu te igre s robotom za programiranje učenici su s volonterom Leonom odradili edukativnu šetnju i pokazali znanje o svijetu oko sebe.


[OPŠIRNIJE]



Međunarodni dan biološke raznolikosti
Jelena Barbarić Gaćina / datum: 14. 4. 2023. 09:33

Učenici 1a razreda, uključeni u GLOBE program, povodom Međunarodnog dana biološke raznolikosti koji se obilježava 22. svibnja posjetili su Prirodoslovni odjel Narodnog muzeja Zadar. Prilikom posjeta učenici su obišli postavljenu izložbu i posjet iskoristili za raspravu o ulozi mahovina u biosferi, ali i o mogućnostima upotrebe mahovina nekad i sad npr. u prvom svjetskom ratu neke mahovine su se stavljale na rane kako bi uništile bakterije, jer tada još nije bilo antibiotika (što smo iskoristili za ponavljanje tko je i kada otkrio prvi antibiotik), sadrže ulja koja imaju različitu primjenu,  od 800 vrsta mahovina u Hrvatskoj samo jedna ima narodno ime (pri čemu smo raspravili što je mogući razlog za tu činjenicu), a u daljoj prošlosti koristile su se i kao izolacija prilikom premještanja lomljivih predmeta. Posebno su im se svidjeli primjerci herbariziranih mahovina iz herbarija Domenica Pappafave, pa su se učenici informirali o tom herbariju koji se čuva u Narodnom muzeju Zadar, a izložene primjerke su fotografirali.

prof. Jelena Barbarić - Gaćina


[OPŠIRNIJE]



RSS


preskoči na navigaciju