Financijsko poslovanje

Medijski tehničar

Medijski tehničar je zanimanje koje se bavi oblikovanjem medijskih sadržaja s aspekta audio-vizualnih tehnologija. U radu upotrebljava suvremenu računalnu opremu i programske alate pomoću kojih oblikuje sliku i zvuk. Sudjeluje pri postavljanju rasvjete, snima i montira jednostavne audio-video sadržaje, reproducira audio-vizualne zapise i priprema ih za objavu na različitim medijskim platformama. Medijski tehničar se bavi i oblikovanjem multimedijalnih i internet sadržaja, fotografijom, ilustracijom, animacijom i drugim vizualnim rješenjima za objavu na različitim platformama.

Medijski tehničar je zanimanje s kojim se učenici mogu lako uključiti u svijet rada u različitim medijskim kućama, TV i radio studijima, promotivnim agencijama i sl. ili se okušati u poduzetničkim vodama i samozaposliti.

Medijski tehničar je kreativno zanimanje za koje je potrebno imati dobro razvijen smisao za estetiku te dobro poznavanje računalnih programa, internet tehnologije, fotografske, audiovizualne i digitalne opreme. S obzirom na ubrzani razvoj tehnologija zanimanje zahtjeva cjeloživotno učenje.

Program medijskog tehničara učenika izvrsno priprema za različite fakultete iz područja audiovizualnih umjetnosti i tehnologija, multimedije, dizajnerskih i drugih komunikacijskih znanosti. Ukoliko učenik želi daljnje obrazovanje nastaviti na fakultetima humanističkog, društvenog ili nekog drugog područja može pristupiti ispitima Državne mature. Unutar kurikuluma medijskog tehničara nastavni sadržaji osnovnih predmeta koji se polažu na Državnoj maturi dovoljno su zastupljeni i zahtjevni za polaganje, upis željenog fakulteta i daljnje školovanje.