Grafički urednik - dizajner

Grafički urednik - dizajner osmišljava i oblikuje najrazličitije proizvode u području grafičkih i vizualnih komunikacija.. U početnom dijelu četverogodišnjeg školovanja učenici se kroz teoriju i praktične vježbe upoznaju s načelima estetike, osnovnom elementima grafičkog predočavanja, tipografskim zakonitostima, te različitim tehnikama i načinima izrade ilustracija, nakon čega uče pravila oblikovanja i dizajna cjelovitih grafičkih rješenja kao što su: novine, knjige, časopisi, oglasi, vizualni identiteti itd. U radu koriste tradicionalne tehnike ručnog rada, kao i najmoderniji software na računalima.

Grafički urednik - dizajner osmišljava izgled i likovno uređuje knjige, časopise, plakate, jumbo plakate, kalendare, logotipe tvrtki i druge vizualne informacije. U svome poslu služi se posebnim specijaliziranim računalnim programima. Osim statičnih slika, grafički dizajneri mogu obrađivati i određene elemente pokretne slike, odnosno sudjelovati u timovima koji se bave izradom tehnički, oblikovno i informacijski kompleksnih proizvoda u novim medijima (Internet i televizija). Može se reći da se grafički dizajneri bave ‘’vizualnom komunikacijom’’, što podrazumijeva i bavljenje fotografijom. Dizajneri/ice prije samog dizajniranja trebaju znati potrebe i zahtjeve svojih klijenata i potencijalnih korisnika. Gotovo uvijek rade po dogovoru s klijentom koji određuje kakav proizvod želi. Često se oslanjaju na poznate trendove u dizajnu, no ipak je važno da razviju svoj prepoznatljivi stil. U njihovom je radu važna kreativnost i razvijen osjećaj za estetiku, sposobnost brzog uočavanja, likovnog izražavanja i uočavanja detalja, komunikativnost, preciznost u radu i dobra koncentracija. Zapreke u obavljanju navedenih poslova su smetnje vida, neraspoznavanje boja i oštećenja koštano-mišićnog sustava.