Financijsko poslovanje

Grafički urednik - dizajner

Grafički urednik–dizajner je zanimljivo i kreativno zanimanje koje se bavi oblikovanjem različitih proizvode u području grafičkih i vizualnih komunikacija. Uz klasične grafičke proizvode kao što su letci, plakati, časopisi, novine grafički urednici-dizajner su osposobljeni za oblikovanje ambalaže i drugih grafičkih sadržaja za objavu u digitalnom obliku na internetu ili društvenim mrežama. Učenici po završetku obrazovanja mogu raditi u raznim grafičkim studijima, agencijama, medijskim kućama ili pokrenuti samostalno svoj posao.

Za obrazovanje i obavljanje posla grafički urednik–dizajner treba imati razvijen smisao za estetiku i likovni izričaj te vještine rada na računalu. Zanimanje se kontinuirano razvija u skladu s novim trendovima u oblikovanju vizualnih komunikacija i razvojem novih tehnologija te zahtjeva cjeloživotno učenje i usavršavanje.

Program grafički urednik-dizajner učenika izvrsno priprema za različite fakultete iz područja dizajna, vizualnih komunikacija, informacijskih, informatičkih i drugih srodnih znanosti. Ukoliko učenik želi daljnje obrazovanje nastaviti na fakultetima humanističkog, društvenog ili nekog drugog područja može pristupiti ispitima Državne mature. Unutar kurikuluma grafičkog urednika-dizajnera nastavni sadržaji osnovnih predmeta koji se polažu na Državnoj maturi dovoljno su zastupljeni i zahtjevni za polaganje, upis željenog fakulteta i daljnje školovanje.