"Na terenskoj iz biologije i fotografije"
Autor: Administrator , 8. 5. 2017.

U ponedjeljak 10. 4. 2017. učenici 1.d razreda Prirodoslovno – grafičke škole obavili su terensku nastavu u Perivoju Vladimira Nazora u sklopu nastave biologije i fotografije. Svrha terenske nastave bila je upoznati biljne vrste koje rastu u perivoju, razvijati ekološku svijest učenika gledajući svijet oko sebe, uz vježbanje fotografiranja. Učenici su  podjeljeni u grupe i svaka grupa je dobila radni listić koji su trebali ispuniti. Zadaci su bili: pronaći i fotografirati lipu, ginko i bršljan te označiti njihov položaj na priloženoj karti, uz poseban osvrt na uvjete u kojima raste bršljan. Osim toga, trebali su fotografirati proljetnice koje se nalaze u parku te raspraviti smiju li se i trebaju proljetnice brati.

Nakon ove terenske nastave uz saznanja o invazivnim vrstama, te razlici između alohtonih i autohtonih biljaka, o čemu smo raspravljali na prošloj terenskoj nastavi u studenom, učenici će moći: prepoznati biljku ginko, navesti gdje je ginko samonikla biljka, objasniti zašto se ginko sadi u parkovima kod nas, objasniti zašto bršljan spada u biljke sjene. Fotografiranjem proljetnica učenici su proširili svoja znanja o proljetnicama, ali i razvijali svijest o važnosti očuvanja bioraznolikosti i zaštite biljaka općenito.

Dio fotografija snimljenih na terenskoj nastavi učenici su prijavili na natječaj fotografije „Između mora i planina do nebeskih visina“ koji se održao u našoj školi u sklopu 15. EKO dana. Leon Šenkovski je upravo na ovoj terenskoj nastavi snimio fotografiju cvjetne livade s fokusom na nekoliko tratinčica i za nju osvojio 3. nagradu stručnog žirija u konkurenciji srednjih škola zadarske županije. U pratnji učenika i ovaj put su bile profesorice Martina Perić i Jelena Barbarić – Gaćina.

Fotografija Leona Šenkovskog s kojom je osvojio
3. nagradu na fotonatječaju na Eko danima.