Nasmiješena biologija - Izložba "Puževi i školjke Jadrana"
Autor: Administrator , 26. 4. 2016.

NASMIJEŠENA BIOLOGIJA

Sakupljenu zbirku školjki i puževa, koje smo koristili u nastavi, izložili smo i  predstavili na Eko danima naše škole. Izložba pod nazivom „Puževi i školjke Jadrana“ može se vidjeti u hodniku Prirodoslovno-grafičke škole.

Prilikom obrade nastavne jedinice „Mekušci“ učenici su u školu donijeli školjke i puževe i pomoću literature odredili njihove stručne nazive te latinsko ime (Slika 1.). Naime, učenici su mnoge školjkaše i puževe znali po imenu koje se koristi u kraju iz kojeg učenici potječu, a ne po stručnom imenu.

Slika 1 i 2 . Grupni rad u učionici pri obradi nastavne jedinice „Mekušci“

Sakupljenu zbirku školjki i puževa, koje smo koristili u nastavi, učenici su odlučili izložiti. Odvojeno smo izložili školjke i puževe, posebno istaknuvši zaštićene vrste te kazne koje se mogu dobiti hvatanjem tih vrsta za suvenire, jelo ili prodaju (Slika 2.).Budući da su uključeni učenici smjera ekološkog tehničara, to je doprinijelo razvijanju njihove ekološke svijesti, te interesa za živi svijet oko njih. Od preostalih školjki i puževa učenici su dozvolili svojoj kreativnosti da se razmaše i time se uklopili u temu ovogodišnjih Eko dana Nasmiješeni grad što je i bio povod za ovaj tekst.

Osim toga, povodom Eko dana tiskali smo plakate o rijetkim, ugroženim i osjetljivim vrstama Jadranskog mora koje izrađuju učenici naše škole posljednjih godina pri obradi nastavnog gradiva iz biologije.

Izložba „Puževi i školjke Jadrana“ može se pogledati u hodniku Prirodoslovno-grafičke škole u Zadru, a plakati u kabinetu biologije.

Slika 3 i 4. Školjke i puževi Jadrana