RaSTEMo u znanosti - Radionica "ZRAK"
Autor: Anamarija Ivković, 27. 12. 2021.

Projekt RaSTEMo u znanosti predstavlja suradnju PGŠ Zadar i Centra izvrsnosti za fiziku grada Zadra.

U projekt je uključena i Gimnazija Vladimira Nazora preko dvije kolegice: Stanke Milković, prof.fizike i kemije i Korane Marušić, prof.kemije.

Iz Prirodoslovno-grafičke škole sudjeluje nekoliko nastavnika:

• Ana Šimurina, prof. geografije i talijanskog jezika
  • Gordana Kundid, prof. kemijske grupe predmeta
  • Josipa Stipanov, prof. fizike
  • Mihovila Rončević, prof. biologije i kemije
  • Jelena Barbarić Gaćina, prof. biologije
  • Martina Perić, prof. grafičke skupine predmeta
  • Lucija Mičić, prof. grafičke skupine predmeta
  • Vesna Krnčević, prof. grafičke skupine predmeta

Kolegice Ana Lipošćak , prof.fizike i Vedrana Novokmet, prof.fizike su uključene u projekt ispred Centra izvrsnosti za fiziku grada Zadra.

Kroz 6 mjeseci je predviđen niz radionica za odgajateljice gradskih vrtića.

Nabrojene nastavnice će jedan put mjesečno održavati radionice na različite teme (ZRAK , VODA, TVARI, ENERGIJA, SVJETLOST, VALOVI). Odgajateljice će iste pokuse provesti sa svojom skupinom djece u vrtićima. U lipnju 2022. je predviđen Znanstveni dan za najmlađe na kojem će djeca pokazivati i objašnjavati prolaznicima pokuse koje su radili u vrtićima.

U projekt su uključeni i učenici naše škole. Oni su osmislili vizualni identitet projekta, a u planu je i snimanje svake od radionica. Snimljene pokuse će učenice 2.de razreda s mentoricom Vesnom Krnčević staviti na youtube kanal škole. Linkove pokusa ćemo slati odgajateljicama kako bi im olakšali izvođenje pokusa u vrtićima.

Cilj projekta je poticati kritičko mišljenje, povezivanje i zaključivanje kod vrtićke djece. Projektom smo povezali vrtiće, osnovne škole i srednje škole.

U nastavku pogledajte kako je bilo na prvoj radionici Zrak: