2013-10-21 09:37:38

Naši učenici na Znanstvenom inkubatoru

Učenici Prirodoslovno-grafičke škole Ivana Vukša, 4b (medijski tehničar), Antea Knežević, 4b (medijski tehničar), Lucija Radalj, 3a (ekološki tehničar), Erik Longin, 2a (ekološki tehničar) su na Cresu pod vodstvom prof. Marije Kragić prezentirali svoj rad o Frederiku Grisogonu.

Znanstveni inkubator– Trening za znanstvena istraživanja je novi projekt koji je Mala filozofija osmislila i provela u suradnji s Hrvatskim filozofskim društvom i Hrvatskim bioetičkim društvom. Ciljana skupina su srednjoškolci, a cilj projekta je razvijanje znatiželje i interesa prema znanosti kod učenika. Među ostalim ciljevima izdvaja se razvijanje samoinicijative kod učenika, neovisnosti, samopouzdanja, želje za sudjelovanjem u znanstvenome radu te konkretan rad na nekom od znanstvenih zadataka.

Sve je započelo još u svibnju animiranjem učenika, nakon toga su učenici pripremali svoje radove da bi se središnja projektna aktivnost prvog Znanstvenog inkubatora odigrala u sklopu 22. Dana Frane Petrića, paralelno sa simpozijem „Od Petrića do Boškovića: Hrvatski znanstvenici u europskom kontekstu“.

U projektu su sudjelovali učenici četiriju škola: Srednja škola Dalj, Privatna Srednja škola Antun de Dominis (Split), Prirodoslovno-grafička škola (Zadar) i Gimnazija Cres (Cres). Središnja aktivnost na Cresu trajala je tri dana (25., 26. i 27. rujna) i bila je puna raznovrsnih događaja. Na Cresu specijalna gošća, ovogodišnja osvajačica srebrene medalje Međunarodnoj filozofskoj olimpijadi – Petra Požgaj, sudjelovala je na natribini o Filozofskoj olimpijadi i o filozofiji općenito. Nakon Petre nastupio je prof. dr. Tomislav Petković koji je u svom predavanju „Sretni spoj fizike i filozofije. 100 godina Bohrovog atoma u znanosti i filozofiji“ ukazao na nužnu povezanost fizike i filozofije. Učenici su sudjelovali, kao gosti, na predavanjima u sklopu simpozija „Od Petrića do Boškovića“.  Isto tako znanstvenici koji su sudjelovali na navedenom simpoziju su se rado odazvali i saslušali što su to srednjoškolci učenici pripremili.

Splitski učenici pripremili su polusatno izlaganje o životu i djelu Marka Antuna de Dominisa, nekadanjeg splitskog nadbiskupa. Učenici iz Dalja prikazali su životni i znanstveni put Milutina Milankovića, njihova sumještanina. Zadrani su se također koncentrirali na nekadašnjeg sugrađanina Frederika Grisogona.

Za sam kraj su ostali domaćini koji su učenja iz Sretnog grada Frane Petrića (Cresanina) promatrali sa suvremene perspektive. Nakon što su učenici izvrsno obavili i prezentirali svoja istraživanja zasluženo su  primili diplome. Ni nakon dodjele diploma nije bio kraj aktivnosti, odradili smo još radionicu „Što je znanost?“ i specijalnu „Filozofsku večeru“.

Evaluacija koja je provedena s učenicima, pokazala je puno bolje rezultate nego što smo mogli očekivati. Većina događanja u projektu ocjenjena je s ocjenama od 3.6-4.9. Čak 96% učenika i mentora želi ponovo sudjelovati na Znanstvenom inkubatoru, a 81% učenika tvrdi da je u ova tri dana aktivno promišljalo o znanosti te da su dobili nova znanja.  

Facebook stranica znanstvenog inkubatora:
https://www.facebook.com/groups/294924310645770/

Radijska emisija u kojoj se spominje projekt:
http://radio.hrt.hr/ep/drag-mi-je-platon/37355/


Prirodoslovno-grafička škola Zadar